Kuşaktan kuşağa aktarılan lezzet, ustalık, profesyonellik ve titizliğin hikâyesi olan Kutluhan Et Lokantası, 2003′de Kurtköy’de kuruldu. Kutlu ailesinin ve çalışanlarının, çalışkanlığı ve titizliği sayesinde Özsu-Kutluhan adı bir Kurtköy’de lezzetle anılır hale geldi.

Bugün Kurtköy’de bir klasik haline gelen ve gurmelerin uğrak yeri olan Kutluhan, Türk mutfağının zenginliğini inceliğini en iyi şekilde yansıtıyor. Gaziantep mutfağı ile Urfa yörelerinin farklı tatlarını da özenle sunuyor.

Uzun yılların öğretileriyle yetişmiş ve Kutluhan çatısı altında olan ustalar ve hizmet ekibi de bu mirasın diğer sahipleri olarak öne çıkıyor. Zaten Kutluhan lezzetini ve kalitesini bilenler de bu mirasın sürdürülmesinde önemli bir role sahip.

Antep mutfağının lezzetlerini kendi ustalığıyla renklendiren Kutluhan’ın bu ünlü mutfağa kattığı özel lezzetler de Özsu-Kutluhan efsanesini oluşturdu.Kurulduğu günden bu yana lezzeti ve hizmet kalitesiyle tanınmış otoritelerin övgüsünü kazanan Kutluhan, birçok ödülünde sahibi oldu.Şu andada bir çok listede en iyi restaurantlar arasında yer almaktadır.